Question 1: In its first month of operations, Weatherall Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 140 units at $7, (2) 450 units at $8, and (3) 140 units at $9. Calculate the average unit cost

Question 2: Compute the cost of the ending inventory under the average-cost method, assuming there are 320 units on hand. The cost of the ending inventory